Telefon
WhatsApp
Sağlıkta dönüşüm: Aile hekimleri raporlu ilaç takdim ediyor
zemedya

Artık hastalar, uzun kuyruklarda beklemek veya hastaneye gitmek zorunda kalmadan, aile hekimlerinden raporlu ilaçlarını temin edebilecekler. Bu, özellikle kronik rahatsızlıkları olan ve düzenli ilaç kullanımına ihtiyaç duyan hastalar için büyük bir rahatlama olacak. Ayrıca, yıllık reçete uygulamasıyla birlikte, hastaların reçete yenileme süreçlerini daha etkin ve kolay hale getirilecek.

Sağlıkta Köklü Değişim: Aile Hekimleri Raporlu İlaç Yazacak

Bu yenilik, hem sağlık hizmetlerinin erişilebilirliğini artıracak hem de hastaların tedavi süreçlerini yönetmelerini kolaylaştıracak. Ayrıca, hastanelerin yoğunluğunu azaltarak sağlık personelinin daha verimli çalışmasına olanak sağlayacak. Sağlık Bakanlığı'nın bu adımı, sağlık sisteminin daha etkin ve vatandaş odaklı hale gelmesine yönelik atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Sağlıkta Çığır Açan Değişim: Aile Hekimlerinin İlacı Artık İmzalıyor

Sağlık Bakanlığı, raporlu ilaç kullanan hastaların tedavi süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla önemli bir düzenlemeye hazırlanıyor. Yeni düzenleme ile birlikte hastalar, raporlu ilaçlarını yenilemek için artık hastaneye gitmek zorunda kalmayacaklar. Bunun yerine, aile hekimlerinden bu ilaçları temin edebilecekler.

Hastaların, ilaçlarını yeniden temin etmek için her seferinde hastaneye gitmek zorunda olmaları, hem sağlık kuruluşlarında hem de hastalar üzerinde gereksiz bir yoğunluğa neden oluyordu. Ancak yeni düzenleme ile bu durum değişecek. Aile hekimleri, hastaların raporlu ilaçlarını yazarak bu süreci büyük ölçüde kolaylaştıracaklar. Bu sayede hastalar, tedavilerini daha hızlı ve etkin bir şekilde sürdürebilecekler.

Özellikle diyabet, hepatit B ve kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan hastalar, ilk etapta bu düzenlemenin faydalarından yararlanacaklar. Ancak ilerleyen dönemlerde bu kapsamın genişletilerek daha fazla hastalık grubuna da yayılması planlanıyor. Bu da daha geniş bir hasta kitlesinin aile hekimlerinden raporlu ilaçlarını temin edebilmesini sağlayacak.

Ayrıca, mevcut uygulamada doktorlar tarafından raporlu ilaçlar genellikle 3 aylık periyotlarla yazılıyordu. Ancak yeni düzenleme ile bu süre bir yıla çıkarılarak hastaların daha az sıkıntı yaşamaları hedefleniyor. Böylece hastalar, yılda sadece bir kez eczaneye giderek ilaçlarını temin edebilecekler. Bu da hem hastaların zamanlarını daha verimli kullanmalarını sağlayacak hem de sağlık kuruluşlarında yoğunluğu azaltacak.

ZEMEDYA

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

inci

Bakirköy Nöbetçi Eczaneler

medya
medya

E-Bülten Aboneliği