Telefon
WhatsApp
 Aşırı sıcaklıklarla mücadele: Termometreler 42-43 dereceyi görecek
zemedya

"Bu sıcak bitmeyecek. Hatta daha da bastıracak," diyen Şen, bu yıl meteorolojik afetlerle karşı karşıya kalabileceğimizi vurguladı. Özellikle İstanbul'da sıcaklıkların rekor seviyelere ulaşabileceğini ifade eden Şen, "İstanbul'da sıcaklık yeniden rekor kırarak 43 dereceyi görebilir," şeklinde uyarıda bulundu.

Şen'in açıklamaları, sıcak hava dalgasının etkilerini hafife almamamız gerektiğini gösteriyor. Bu tür ekstrem hava koşullarının, hem sağlık hem de altyapı açısından ciddi riskler taşıdığını hatırlatan uzmanlar, gerekli önlemlerin alınması konusunda vatandaşları uyarıyor. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlıkları olanların bu sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Ayrıca, uzun süren sıcak hava dalgalarının su kaynakları ve enerji tüketimi üzerinde de olumsuz etkileri olabileceği öngörülüyor. Uzmanlar, su tasarrufu ve enerji verimliliği konularında da vatandaşların bilinçli davranmalarının önemine değiniyor. Bu süreçte yerel yönetimlerin ve ilgili kurumların da aktif rol alarak, halkı bilgilendirme ve destekleme görevlerini yerine getirmeleri büyük önem taşıyor.

Prof. Dr. Orhan Şen'in uyarıları, bu yazın alışılmışın dışında sıcak geçeceğini ve ciddi önlemler alınması gerektiğini gösteriyor. Bu uyarılara kulak vererek, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde hazırlıklı olmak, karşılaşabileceğimiz olumsuz etkileri en aza indirmemize yardımcı olacaktır.

Başta İstanbul olmak üzere, tüm yurtta etkisini sürdüren sıcak hava dalgası vatandaşları bunalttı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi ve CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, konu hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Rekor Sıcaklık Uyarısı

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş’a konuşan Prof. Dr. Şen, hava durumu hakkında şu önemli bilgileri paylaştı:

“Elbette arada dalgalanmalar olacak. Cuma gününden itibaren, hafta sonunu biraz daha rahat geçirdik ve mevsim normallerini gördük. Doğu Anadolu’da sıcaklık 3-4 derece azaldı. Ancak salı gününden itibaren Marmara, Ege, Akdeniz’in batısı ve Doğu Anadolu’da sıcaklık yeniden artacak. Termometre 40 dereceyi görecek. Maalesef, daha sıcak günler bizi bekliyor. Temmuz ve ağustos ayları, şu anki sıcaklıklardan daha da yüksek olacak. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da termometre, 1938’deki 40.6 dereceyi aşarak 41.3 dereceyi göstermişti. Bu, son 85 yılın en sıcak günüydü. Bu yıl 42-43 dereceyi görme ihtimalimiz oldukça yüksek. Hazır olun!”

Kış Ayları da Soğuk Geçecek

Prof. Dr. Şen, küresel ısınmanın etkilerinin had safhaya ulaştığı bugünlerde, ani meteorolojik değişimlerin artık normal hale geldiğini belirtti ve şöyle devam etti:

“Hafta başında da bunu yaşadık; sıcaklık 7-8 derece birden arttı, hafta sonu biraz rahatladık, ama salıdan itibaren saydığım bölgelerde sıcaklık yeniden artacak. Bu bir sistemin parçası. Sıcaklık ortalamanın 5 derece üzerinde ve bu durum 5 gün boyunca devam ederse buna sıcak hava dalgası denir. Bu yıl, sıcak hava dalgalarını sıkça yaşayacağız. Bu yılı diğer yıllardan farklı kılan da bu. Geçtiğimiz yıllarda Pasifik Okyanusu üzerinden gelen La Nina ve El Nino etkilerini konuşmuştuk, fakat bu kez aşırı sıcakların bu fenomenlerle alakası yok. Yer yer yoğun yağışlar ve su baskınları da göreceğiz. Şunu da ilk kez burada söyleyeyim: Yaz nasıl bu kadar sıcak geçecekse, kış da o kadar soğuk geçecek.”

Bu açıklamalar, hem yaz hem de kış aylarının alışılmışın dışında geçeceğinin işaretlerini veriyor. Prof. Dr. Şen’in uyarılarına kulak vermek ve gerekli önlemleri almak, vatandaşların bu ekstrem hava koşullarına karşı hazırlıklı olmasını sağlayacaktır.

ZEMEDYA

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

inci

Bakirköy Nöbetçi Eczaneler

medya
medya

E-Bülten Aboneliği